سایت رسمی محمد جوانی

نوشته های جذاب و جالب

شیوه های تبلیغ و جذب در عصر حاضر

شیوه های تبلیغ و جذب در عصر حاضر

با بررسي فعاليت هاي گذشته و حال مبلغان بهائيت، مي توان فعاليت بهائيان در ايران را در قالب هاي زير جمع آوري كرد و فهميد كه چه نفشه اي براي ايران و ايرانيان دارند:

1- نخستين تلاش بهائيان، مظلوم نمايي و جلب توجه ايرانيان به ويژه مسلمانان است، زيرا آنان مي خواهند «سوء ظن سياسي» و «تعصب مذهبي» مسلمانان را نسبت به بهائيت رفع كرده و ذهنيت منفي مسلمانان را نسبت به خود تغيير دهند و فرقه بهائيت را كه در نگاه ايرانيان يك گروهك منحرف و دستگاه جاسوسي براي بيگانگان است به عنوان يك مذهب الهي و شاخه اي از مذهب تشيع معرفي كرده و پيروانش را به عنوان هموطناني بي ضرر، بلكه مظلوم نشان دهند.(1)

2- پيروان اين فرقه، با روش هاي گوناگون به تبليغ پنهاني و غير مستقيم مسلمانان به بهائيت مي پردازند كه از جمله مي توان به دوستي هاي مدرسه اي، دانشگاهي، كاري و همسايگي اشاره كرد. اشاره به اين نكته نيز لازم است كه بهائيان بعضاً در مهد كودك ها نيز نفوذ كرده و روي انديشه كودكانمان نيز كار مي كنند.

3- پيوسته شبهاتي را درباره اصول و فروع دين -به ويژه بر عليه اسلام و تشيع- طراحي كرده و به شيوه هاي گوناگون در ميان اقشار مختلف جامعه پخش مي كنند كه از جمله مي توان به شب نامه ها، كتابچه نويسي ها و فعاليت هاي رسانه اي در رسانه هاي جمعي (ديداري و شنيداري و نوشتاري به ويژه اينترنت) اشاره كرد. آنان با بازي با كلمات و جملاتي زيبا و دلفريب ذهن جامعه، به ويژه دانش آموزان و دانشجويان را مشغول مي كنند و به صورت غير مستقيم او را از دين و ديندار دور مي سازند، كه از جمله مي توان به شبكه هاي ماهواره اي فارسي زبان، اعم از شبكه هاي خبري و سريالي و … مانند «بي بي سي» و «من و تو» اشاره كرد.

4- ترويج فمنيسم و زن گرايي، اباحه گري و قبح شكني با هدف مبارزه با استحكام و سلامت پايه هاي خانواده و در نهايت اجتماع و تضعيف احكام اسلام. در اين باره مي توان به قبح شكني هاي اين فرقه در زمينه حجاب و ترويج بد لباسي و اباحه گري هاي آنان در زمينه احكام جنسي (ازدواج با محارم، آزادي همجنسگرايي به ويژه لواط، ارتباطهاي نامشروع براي تكثير نسل و …) نيز اشاره كرد كه در رفتارهاي فردي آنان و همچنين شبكه هاي فارسي زبان ماهواره به صورت نامحسوس در قالب فيلم ها و سريال ها ترويج مي شود.

5- سران بهائيت براي نيل به مقصود خود، از همه اهرمها و امكانات مادي و معنوي استفاده مي كنند تا عناصر اين فرقه در عرصه هاي گوناگوني چون هنر، ورزش، علم، صنعت، مطبوعات، خدمات اجتماعي و … رشد و ترقي كنند و در نهايت با تبديل شدن به ستاره و الگو، نسل حاضر به ويژه جوانان را به خود جذب كنند.

6- از آن جا كه يكي از وظايف بهائيان، جاسوسي براي بيت العدل و در نهايت حاميان اين تشكيلات است، آنان همه تلاش خود را به كار مي بندند تا در ادارات و مراكز دولتي و غير دولتي نفوذ كنند تا با دستيابي به اسرار نظام و انتقال آنها به تشكيلات بيت العدل، وظيفه خود را به خوبي انجام دهند و در ادامه با كاستن از حساسيت و مقاومت مسئولان جمهوري اسلامي در برابر خطر بهائيت و خواسته هاي آنان، موقعيت خود را استوار ساخته و راه را براي ادامه فعاليت خود هموار كنند.

7- تلاش براي بالا نشان دادن تعداد بهائيان در ايران به عنوان گامي مقدماتي و محكمه پسند براي دستيابي به رسميت عملي و قانوني. بر اين اساس نه تنها در رسانه هاي تبليغات گسترده اي دارند و سعي مي كنند در سرشماري ها تعداد خود را بيشتر نشان دهند، بلكه سعي بر قبرسازي و افزودن بر تعداد قبور خود نيز دارند.(2)

8- بازگرداندن سرمايه داران و نخبگان فرهنگي (اخراجي و فراري) بهائي به ايران (به عنوان مهد امر الله) براي به دست گرفتن اقتصاد و فرهنگ ايران و نيز تأمين پشتوانه مالي براي تبليغ بهائيت و پيشبرد اهداف آن.

9- احياي اماكن مقدس بهائيت در ايران به كمك سازمان ميراث فرهنگي و سوق دادن ايرانيان و افراد توريست به عنوان بازديد از اماكن باستاني و … كه از جمله مي توان به ثبت تاريخي پدر حسين علي نوري در تهران اشاره كرد.(3)

10- معرفي اماكن مقدس بهائيت به عنوان مراكز توريستي و … و جذب توريست براي بازديد از آنها كه از جمله مي توان به معبد لوتوس يا نيلوفر آبي در هند اشاره كرد كه مدتي نيز در روزنامه ها به تبليغ سفرهاي توريستي به هند و محوريت اين معبد پرداخته مي شد. آنان در اين سفرها با تبليغ غير مستقيم، افرادي را به سوي خود جذب مي كردند.(4)

11- ارائه خدمات رايگان آموزشي، فرهنگي و پزشكي و مشاوره با هدف تبليغ غير مستقيم بهائيت و عضوگيري.(5)

12- ازدواج دختران و پسران بهائي با پسران و دختران غير بهائي نيز از شيوه هاي جذب بهائيت است، زيرا آنان پيوسته در پي افزايش جمعيت هستند، از اين رو علي محمد باب، بچه دار شدن از غير شوهر را نيز ترويج مي كند.(6)

بر اين اساس به خوبي روشن مي شود كه سران بهائيت از هيچ روشي، آشكارا و پنهاني براي تبليغ و جذب، در بهائيت كوتاهي نمي كنند، زيرا اين تشكيلات پيوسته آرزو داشته كه با افزايش جمعيت، بتواند بر ايران و ايراني تسلط يابد، از اين رو از هيچ كاري فروگذار نكرده و نمي كند تا جايي كه در بعضي موارد از حاميان استعمارگر خود نيز مي خواهد كه به صورت علني از آنان حمايت كنند. حاميانشان نيز با جنگ رواني و حربه هاي زنگ زده اي چون نقض حقوق بشر، به حمايت از آنان پرداخته و به تازگي با عنوان نقض حقوق بشر، ايران را تحريم مي كنند.

پانوشت:
1. خبرگزاري رسا، خبر: 89068.
2. شيعه آنلاين، خبر: 15168.
3. خبرگزاري مشرق، خبر 214960.
4. سايت جامع فرهنگي مذهبي شهيد آويني.
5. پايگاه جامع شناخت بهائيت.
6. پيشين.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *